Argumentační fauly

Řečnické podpásovky

Řečnické podpásovky, které na nás běžně zkoušejí političtí populisté, mediální mystifikátoři, lháři a manipulátoři všeho druhu.

Z nevědomosti se jich dopouštíme i my sami – a tím spíše bychom se měli zajímat, jak argumentační fauly a jejich mechanismy fungují.

Hlavním zdrojem, z něhož čerpáme tato moudra, je skvěle zpracovaný web http://bezfaulu.net. Jeho autoři odvedli vynikající práci ve snaze rozšířit povědomí o argumentačních faulech a kultivovat tak veřejnou diskusi v českém prostředí.
Děkujeme jim za to a ze srdce přejeme, ať se dílo daří!

Co jsou argumentační fauly?

Argumentační fauly (nebo také klamy) jsou výroky, jejichž účelem je přesvědčit člověka bez ohledu na pravdivost a logickou správnost použitých argumentů. Jedná se tedy o čirou manipulaci.

ZNÁME TO VŠICHNI

Bohužel, užívání argumentačních faulů se stalo prakticky normou nejenom v mediálním prostoru, ale i v běžném životě. Používaly je maminky při naší výchově a my je používáme právě tak. Tento způsob komunikace se natolik vžil, že jen málokomu přijde nepatřičný. A ještě méně lidí umí fauly odhalit, rozklíčovat a účinně se proti nim bránit.

  • “Proč to mám dělat?” “Protože ti to říkám.”
  • “Maminka má vždycky pravdu.”
  • “Hodná holčička přece musí poslouchat.”
  • “Jsi ještě moc malý na to, abys tomu rozuměl.”

JAK ARGUMENTAČNÍ FAULY FUNGUJÍ

Fauly mohou působit různě – na emoce i na rozum, nebo může jít o přímý útok. Někdy na první pohled vypadají jako skvělé argumenty, jejich závěry jsou však chybné nebo neplatí obecně. Některé fauly jsou úmyslné, jindy se jich můžeme dopustit omylem.

Úmyslné fauly bývají často součástí určité propagandy a využívají je ke své argumentaci manipulátoři. Takto nás přesvědčí o něčem, co je pravda jen zdánlivě, zato pro ně je to náramně výhodné. Ze svébytné lidské bytosti se tak stáváme pouhým nástrojem k naplnění plánů někoho jiného.

JAK SE S NIMI VYPOŘÁDAT

Je důležité rozumět tomu, co lidé skutečně říkají, když nás o něčem přesvědčují. Abychom to dokázali, musíme umět argumentační fauly rozeznat – nesoustředit se pouze na to, co nám mluvčí chce ukázat, ale především na to, co se pokouší zastřít. Není to zase tak těžké, jenom je potřeba dávat pozor a sledovat logickou nit výroku.

Takto si časem vybudujeme automatický poplašný systém, který nás okamžitě upozorní, jakmile se někdo pokusí pověsit nám bulíka na nos ;)

Základní rozdělení faulů

Fauly s důrazem na rozum

Přestože se na první pohled se zdají být rozumné a logické, jejich závěr je chybný.

Fauly s důrazem na emoce

Využívají sklonu lidí podléhat svým pocitům.

Fauly s manipulativním obsahem

Mohou uvádět pravdivé údaje, vyvozují z nich ale nepravdivý, zmanipulovaný závěr.

Fauly chybnou příčinou

Soustředí se na příčiny pro určitý následek,
tyto příčiny jsou ale chybné nebo falešné.

Fauly chybným vyvozením

Na těchto argumentačních faulech ještě pracujeme…

Fauly, které jsou útokem

Na těchto argumentačních faulech ještě pracujeme…