Strašlivé

hradní tajemství

23.10. 2021

Offčáček žalmuje

Puchýř tajemství o zdravotním stavu prezidenta Zemana v pondělí 18. října konečně prasknul! To, co vyšlo najevo, vůbec nevypadá pěkně. A zdá se, že pouhá náplast už to nepřekryje.

Od žaltáře do žaláře

Pojďme si připomenout děj tohoto hradního dramatu plného lží, zastíracích manévrů a nečekaných zvratů!

 • 14. září byl prezident Zeman hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Oficiální vyjádření nepřichází. Prezidentův tiskový mluvčí sdílí žalmy.
 • 16. září se dozvídáme, že prezident trpí dehydratací a mírným vyčerpáním.
 • 22. září je propuštěn z nemocnice – na vlastní žádost. Jeho okolí ho přemlouvá, aby se nechal opět hospitalizovat.
 • 27. září ho přemlouvá už i premiér Babiš. Při společné večeři si Zeman stěžuje na bolesti břicha, skoro nejí, zato téměř nepřetržitě kouří.
 • 28. září uvaluje kancléř Mynář embargo na veškeré informace týkající se prezidentova zdravotního stavu. Ovčáčkovi zakáže tweetovat žalmy.
 • 29. září přijíždí do Lán maďarský prezident Viktor Orbán. Zeman je mimo, na Orbána mluví rusky a oslovuje ho “Andreji”.
 • 8. října prezident odvolí a je u toho s velkou slávou vyfocen. Hradní kancléř následně ruší jeho program.
 • 10. října se uskuteční audience premiéra Babiše. Krátce po jeho odchodu převáží Zemana sanitka do ÚVN. Objevují spekulace, že při převozu byl v bezvědomí, Mynář tvrdí, že pouze usnul.
 • 12. října měl podle Ovčáčka prezident k obědu meruňkové buchty a objednal si vinnou klobásu s bramborovou kaší. Nemocnice to vzápětí popře.
 • Téhož dne uniká do médií SMS, podle níž prezident trpí onemocněním jater.
 • 13. října ÚVN oficiálně potvrzuje prezidentovu pracovní neschopnost – zprávu předává kancléři Mynářovi. Ten ovšem stanovisko lékařů zatají.
 • Naopak, 14. září, pozve k Zemanovi předsedu sněmovny Vondráčka, aby od prezidenta získal podpis rozhodnutí o svolání nové poslanecké sněmovny. Personál nemocnice o této návštěvě není informován a nemůže ji potvrdit. Hrad narychlo svolá tiskovou konferenci, na níž mluví první dáma, aniž by prozradila cokoli konkrétního. O hodinu později vystupuje i Vondráček. Vyvrací, že by Zemanův stav byl tak vážný, aby nebyl schopen se orientovat. Hovoří o tom, že během návštěvy prezidenta vznikla fotografie. ÚVN se ještě téhož večera od výroků předsedy sněmovny distancuje.
 • 15. října se premiér Babiš rozčiluje, že “vůbec nechápe, proč tam Vondráček šel”. Předseda sněmovny přichází s tím, že Zemana navštívil na Babišovu žádost. Od vstupu prý ho k prezidentovi zavedla policejní ochranná služba. Policie jeho slova popírá.
 • 17. října se premiér Babiš náhle rozpomněl, že mu prezident před týdnem slíbil dva pokusy na sestavení vlády.
 • V pondělí 18. října ÚVN sděluje, že prezident republiky není a v dohledné době ani nebude schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznamuje také, že kancléř Mynář o tom byl informován již 13. října!
 • 19. října začíná Policie ČR prošetřovat, zda se někdo z hradního aparátu nedopustil „trestných činů proti republice“. Kriminalisté budou mimo jiné prověřovat, co prezident od středy 13. října schválil a podepsal. Premiér Babiš vyzývá Mynáře k odstoupení. Ten odmítá.
 • 20. října jsme se dozvěděli o existenci pochybného razítka s podpisem prezidenta.
 • 21. října zveřejnil Mynář záznam (nikoli onu Vondráčkem zmiňovanou fotografii), na němž Zeman podepisuje svolání Poslanecké sněmovny ČR. Na dokumentu v okamžiku podpisu chybí datum.️

Tolik “stručné” shrnutí. Ehm.

Jaký to ale všechno mělo smysl? Proč by měl hradní personál tajit skutečný zdravotní stav prezidenta republiky? To bývá zvykem spíše u velkých diktátorů. A se vší úctou k nemocnému starci, takovou bezbřehou mocí zase nevládne, aby se s přiznáním jeho zdravotní indispozice zhroutil státní aparát.

Nebo ANO?

Ať žije prezident

V minulosti se Zeman nechal slyšet, že sestavením vlády pověří předsedu nejsilnější strany – tedy nikoli případného lídra vítězné koalice, ale s největší pravděpodobností Andreje Babiše.

Ten si proto mohl dovolit předpokládat, že se znovu stane premiérem bez ohledu na konkrétní výsledek voleb.

Pojďme si trochu zaspekulovat: Hradní kruhy (se Zemanem v čele či bez) mají dobré důvody chtít zachovat Babiše coby premiéra a jeho i sebe udržet u moci za každou cenu. Zkoušeli to nejprve za pomoci kamufláže a když se ukázalo, že prezident je na tom po zdravotní stránce tak špatně, že už není schopný vykonávat svůj úřad ani naoko, začali překotně intrikovat.

Cílem onoho jinak celkem zbytečného podpisu (neboť sněmovna by se nakonec sešla i bez něj) snad mohlo být to, že pokud by zvolená politická reprezentace přijala prezidentovo rozhodnutí o svolání nové poslanecké sněmovny, pak by bylo krajně podezřelé, kdyby vzápětí chtěla aktivovat “Článek 66”, tedy zbavit Zemana prezidentských pravomocí z důvodu jeho indispozice. A nemohli by nic dělat ani v případě, že by premiér Babiš přišel s prezidentem “podepsaným” jmenováním předsedou nové vlády.

Andrej Babiš se moci podle všeho vzdát nehodlá. A nestane-li se nakonec premiérem, půjde jakoukoli jinou cestou. Ostatně, svou prezidentskou kampaň už zahájil – můžeme se na něj spolehnout ;)

Zdroje