Už se perou

6.11. 2021

Sjednocení rozdělené společnosti

Návrat k demokracii

Nechce se tomu ani věřit, ale vypadá to, jako by se situace po volbách začala odvíjet poměrně standardním způsobem. Miloš Zeman je už zase jura a na “Rozkaz 66” může senát zřejmě zapomenout. Kdepak prezidentská neschopenka! Ten čilý stařík z Vysočiny zvládá vykonávat svou práci i z nemocničního lůžka.

Lídr vítězné koalice Fiala po dnešní videokonferenci přímo sršel nadšením. Prezident ho sice výslovně nepověřil, aby vládu sestavil, prý ale “zcela jednoznačně předpokládá, že vládu sestavuje on”. A také že ano. Ještě v době, kdy zdaleka neměl ono vlahé posvěcení hlavy státu, probíhala už perná jednání o tom, která strana pětikoalice obsadí které ministerstvo svým člověkem. Vzniknout mají i tři (vůbec ne nové!) vládní posty – snad aby se na každého dostalo.

Zkrátka a dobře, fialová vláda se utěšeně formuje, Zeman se tváří, že není proti, starý dobrý Andrej už o premiérské křeslo nestojí a my můžeme uzavírat sázky, zda společně kuchtí nějaký vypečený plán, jak do vládních příprav ještě na poslední chvíli hodit vidle, nebo opravdu přijali fakt, že jim demokratické koalice (za vydatné pomoci jejich voličů) vzaly vítr z plachet a nikdo jiný než Petr Fiala vládu s důvěrou prostě nesestaví.

Tak či tak, ani starý jezevec ani ten druhý, vyhlášený znalec motýlů, nejsou z lidí, kteří by se jednoduše vzdali a nedejbože snad někomu odpustili staré křivdy. Dá se tedy předpokládat, že ať už je jejich plán jakýkoli, jistě ho mají. “Polistopadový kartel” se tedy má na co těšit. A my také.

Podivný sport

V sousedním Slovensku se objevil zajímavý fenomén, který povznáší covibundové zápolení na zcela novou úroveň! Zápasy mezi týmem Příznivců a týmem Odpůrců už začínaly být docela nuda končící trapnou plichtou a nikdo neočekával žádné výraznější překvapení, když fanoušci Odpůrců přišli s novým a naprosto neotřelým způsobem, jak ovlivnit výsledek. Jejich taktika účinně zaskočila doslova všechny – nejenom protihráče a rozhodčí, ale i samotný tým, za nějž se tito hooligans bijí.

V čem spočívá jejich geniální nápad? Na sociálních sítích se domluví skupina lidí, kteří nesouhlasí se zavedenými opatřeními, a pak jdou hromadně “na nákup”. Zcela ostentativně bez roušek, které si i přes opakované vyzvání odmítají nasadit. Chovají se přitom neurvale a záměrně provokují, aby vyvolali co největší rozruch a stali se pokud možno důvodem pro zásah policie. Celý “nákup” si samozřejmě nahrávají, aby pořízené video následně mohli sdílet na sociálních sítích coby důkaz policejní šikany. A tyto příspěvky se okamžitě stanou virálními. Přirozeně.

To, že celá situace vznikla uměle, po domluvě určité skupiny lidí, která ji navíc záměrně vyhrotila, jako by nebylo podstatné. Navíc je nad slunce jasnější, že tlupa fanoušků, která zablokuje supermarket, si agresivním chováním přízeň široké veřejnosti asi nezíská, natožpak změnu vládních nařízení.

Tak o co tu, do háje, jde? 

Vyvolat v lidech strach. Odpor. Nenávist. Nikoli vůči povinným rouškám a vládou propagovanému očkování, ale právě naopak – proti jejich odpůrcům. Kdo jsou ti lidé, kteří na policisty slovně útočí, napadají je a najíždějí na ně nákupními vozíky? (Což mimochodem není dobrý nápad za jakékoli situace a kteréhokoli režimu.) Jsou to jen vystrašení a naštvaní, ale jinak normální občané, kteří se nechali přesvědčit, že takové jednání má z nějakého důvodu smysl? Dost možná. A ponesou za to následky. Je však na místě se ptát, kdo se tu snaží společnost ještě více rozeštvat – kdo z toho těží. Protože když se dva perou, třetí se směje. A celou tuhle sérii docela určitě nevyhrají ani Odpůrci ani Příznivci.

Mohli bychom bratry Slováky politovat a s úlevou si oddechnout, že u nás nic takového nehrozí. Omyl. Video ze Slovenských Piešťan koluje také mezi našimi Odpůrci a je jen otázkou času, kdy se jím někdo nechá inspirovat. Doufejme, že Češi jsou přeci jen větší pohodáři a nedají se vyprovokovat ke zbytečné agresi, ať už fandí kterémukoli týmu.

Pleskanec na konec

V předvečer státního svátku, snad na památku boje za svobodu a demokracii, se jistý humorista rozhodl na bitevním poli Slavkov u Brna uspořádat “Celostátní bitku OČKOVANÍ vs. NEOČKOVANÍ” (viz. https://www.facebook.com/events/576471086995106). Možná je to hloupý nápad, neb by to také někdo mohl vzít vážně. Nicméně… nebylo by nakonec lepší, kdybychom ty, kteří se chtějí za každou cenu rvát, nechali, ať se navzájem pobijí?

Třeba by pak spolu lidi konečně mohli žít v klidu, očkovaní i neočkovaní. A vláda, dezinformátoři a prudiči všeho druhu by se mohli jít vycpat.

Zdroje